Lego Space Agency

Szojuz-TMA űrhajó és néhány egyéb újítás

2016. április 20. 09:26 - azt mondták irjak blogot

El is felejtettem megemlíteni: végül megépítettem a Szojuz-TMA űrhajót is, amit még valamikor ősszel LDD-ztem össze. (Azóta már van Szaljut-6 is...)

De maga a szállító/emelő is kapott néhány újítást:egyrészt átalakítottam a hátsó kocsit hat tengelyessé, mint az igazi. Ezáltal egyben hosszabb is lett 8 studdal, egyben túllépve a "hivatalos" 34-es hosszon is. Illetve kapott még néhány "műszert", ami egyébként is rajta van.

soyuz_tma_upd_4.jpg

Előny: ívekben sokkal kevésbé lóg ki a rakéta eleje így, hogy az első forgóváz előrébb került 8 studdal (a második valójában csak egy "utánfutó"), hátrány, hogy a váltókapcsolókkal továbbra sincs kibékülve. Meg lassan tényleg érik az, hogy tervezzek ehhez egy rendes mozdonyt, amivel lehet lassan, megbízhatóan húzni/tolni, mert egy PF motor már küzd vele.

soyuz_tma_upd_5.jpg

Illetve végleges lett még a Szojuz 2-1v verzió is. Kis adapterrel teljesen jól használható a meglévő szállító. (Valakinek van két felesleges sárga létrája?)

soyuz_tma_upd_6.jpg

Most egyébként így néz ki a teljes Szojuz család...

soyuz_tma_upd_7.jpg

...illetve a teljes orosz űrprogramom. Apropó, orosz űrprogram. Pénteken elvileg indítják az első Szojuzt Vostocsnyíjből, Kelet-Oroszországból. Ez az oroszok új űrközpontja, Bajkonur helyét fogja idővel átvenni.

Szólj hozzá!

Amikor elkezded a nyári projekted tervezni...

2016. április 19. 01:02 - azt mondták irjak blogot

...és rájössz, hogy már a negyedénél 1000 elem felett jársz.

52773038.jpg

Na jó, ennyivel nem szúrom ki a szemeteket. Alapvetően a Vegához akartam készíteni egy mobil szervíztornyos megoldást, aztán végül az utólag Rokotnak minősített - egyébként legkisebb - rakétámhoz kezdtem el tervezni egyet. Ironikus módon előreláthatólag kb. annyi elemből fog állni, mint a Szojuz kilövőpad.

rockot-pad.png

Egyébként nemrég lőttek fel az oroszországi Pleszeckből egy Rokotot, méghozzá az Európai űrügynökség Sentinel 3A műholdját.Maga a műhold - hasonlóan a korábbi társaihoz - sokrétű környezet-megfigyelést végez majd a Földünkről. A Sentinel 3A (és majd a párja a 3B) elsősorban a vizekre koncentrál, de tartalmaz műszereket, amivel például az időjárás-kutatóknak vagy az erdészeknek adhat munkát. (Pl. erdők méretének változása, erdőtüzek figyelése, stb.)

Egyébként maga a rakéta is érdekes: eredetileg az UR-100N-nek készült és - mint oly sok társa - pályakezdőként - interkontinentális-ballisztikus rakétának indult. Miután szerencsére kedves vezetőinknek (még) nem jutott eszébe nagyon visszafordíthatatlan hülyeséget (=korlátlan atomháború) művelni ezekkel, így - kis tákolás után - elkezdték kiárulni a rakétákat békésebb célokra is. Potom 15 millió dollár a start darabja, kér egyet valaki?

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása