Lego Space Agency

T-9 nap

2015. szeptember 10. 10:00 - azt mondták irjak blogot

Nos, akkor úgy tűnik, hogy kinn leszek a kecskeméti Kockafeszten, mint vendégkiállító. Legalábbis e-mailben nagyon ezzel hitegetnek. :)

...és viszek pár újdonságot is.

kockafeszt-promo.jpg

Hja és a nagy sikerrel való tekintettel a TIL rovatot szerintem megtartom.

Szólj hozzá!
Címkék: kockafeszt

TIL: Nincs narancs-szürke-fehér festésű Szojuz

2015. szeptember 01. 01:37 - azt mondták irjak blogot

Az csak odafagyott jég.

Ilyen volt a Szojuz TMA-05M a felállítás előtt:

soyuz_tma-05m_spacecraft_raising_into_position_at_the_launch_pad.jpg

Ilyen meg a start után:

681px-soyuz_tma-05m_rocket_launches_from_baikonur_2.jpg

Azt gondolom mindenki kitalálta, hogy nem a kilövőpadon festették át. Az oka egyébként egyszerű: a Szojuzok RP-1-el (gyakorlatilag speciális kerozin rakétákba) és folyékony oxigénnel (LOX) működnek. Na most ameddig a kerozin nagyjából jól elvan a bajkonuri átlag -10 és 25 között, addig a folyékony oxigén igencsak szeretne gáznemű lenni -183 °C felett. (Utóbbi meg barátok közt is ...meglehetősen hűvös a földi átlaghoz képest.)

A következő ábrákon szépen látszik, hogy pontosan ott fehér a rakéta, ahol a hideg, folyékony oxigén van.

soyuz-parts.png

A teljes igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a legelső R-7-eseket (a Szputnyikot pályára állító R-7 Szemjorka pl.) fehérre festették. (Nem találtam egyértelmű forrást, hogy mennyit, de a Vosztok már szürkészöld volt.)

Egyébként ha vlakit érdekel még, hogy mire a többi tartály: a hidrogén-peroxidot a begyújtáskor használják, míg a nitrogént illetve a héliumot arra, hogy nyomás alatt tartsák az egyes tartályokat. (Egyébként egy hasonló elszabadult tartály okozta a vesztét legutóbb az ISS-re tartó Falcon-9-nak.)

A két felső kép forrása a Wikipedia, az alsó három ábráé meg az Arianespace által kiadott "Soyuz User Manual". Az inspiráció meg a lemikiegerezett TMA-18M-től.

3 komment
süti beállítások módosítása